Magic World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Magic World

Intra intr'o lume fantastica, plina de magie. Lasa realitatea deoparte. Anuleaza timpul si zboara...
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Sanara si gardienele

In jos 
AutorMesaj
Sanara
Anul I
Sanara


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 38
Regat : Regatul Zanelor
Data de inscriere : 25/01/2009

Sanara si gardienele Empty
MesajSubiect: Sanara si gardienele   Sanara si gardienele Icon_minitimeMier Ian 28, 2009 10:30 pm

Era o dimineata ca oricare alta pe Magic Planet. O planeta foarte mare si ospitaliera, in care pe tot cuprinsul ei este mereu cald. Planeta fiind atat de mare incat soarele nostrum ar parea o stea pitica pe langa ea. Are doar 2 anotimpuri: vara si primavara. Doar la poli este toamna. Planeta Magica este impartita in 2 supercontinente si un singur ocean. Un continent ce are 7 regate, 1 continent ce are 1 singur regat si oceanul cu un al 9-lea regat.
Pe continentul Pangea sunt 7 regate. Acestea sunt: Regatul Zanelor, Regatul Elfilor, regatul Spiridusilor, Regatul Djinilor, Regatul Ingrilor, Regatul Zeilor si regatul Demonilor. Acest din urma regat aflandu-se in subteran si fiind la fel de mare cat tot continentul. Pe celalat continent numit Genesis se afla regatul vrajitorilor, un regat la fel de mare precum continentul, iar in oceanul numit Atlantis se afla regatul sirenelor, numit Atlantida, cu capitala la Atlantica. Un alt oras destul de important fiind Quetso.
Revenind, eu trebuie sa ma prezint. Sunt Sharma Sanara, o zana din regatul zanelor numit Fairytopia. Locuiesc in capitala regatului, orasul Weimarücken.
Chiar si in lumea mea exista scoli, banci, magazine, parcuri, alei, bulevarde si toate celelalte.
Eu locuiesc impreuna cu cele 2 matusi ale mele, sora mea mai mare, motanul surorii mele, un motan vorbitor de culoare negru complet si puiul de dragon pe care l-am adoptat eu.

Era o dimineata obisnuita. Nimic nu prevestea ce avea sa se intample.
Razele soarelui imi mangaie trupul insa cum era vacanta eu aveam de gand sa ma mai culc asa ca m-am intors pe o parte. Salem, motanul, vine in casa si sare pe mine lingandu-ma cu limba lui aspra in timp ce torcea si mormaia si el somnoros:
“Sanarrrrrra, trrr, trrrrrrrrrezzzzestttttrrrrrretrrrre, trrrr!
-Salem, termina, bine, bine, ma scol. Spun eu incercand sa il dau la o parte cu mainile sa nu ma mai linge pe fata.
Apoi o aud pe matusa Josephine
-Sanara, trezeste-te scupo, micul dejun este gata!
Apoi Salem incercand sa faca un salt de campion, de pe burta mea, pe cel de-al 2-lea fotoliu, nu reuseste decat sa sara pe masa dintre fotolii, sa se dezechilibreze, sa darame masa, pe care se afla o vaza foarte scumpa din cristal de Boemia, cu un zgomot puternic.
-Bum, Poc!
-Matusile mele se aflau la bucatarie.
Matusa Josephine pregatindu-si ceaiul la aragaz iar matusa Selene storcea niste fructe la storcator. Cand auzira zgomotul.
-Sanara, ce s-a auzit, scumo? Esti bine! (striga matusa Selene)
-Da, sunt bine. (raspund eu)
Fereastra de la bucatarie era deschisa, matusile asteptandu-l desigur pe elful cu ziarele.
Dupa ce ma imbrac ajung si eu in bucatarie.
Ma asez la masa. Si Salm sare in poala mea.
Tocmai atunci pe fereastra intra zburand, editia de astazi a ziarului Cristal
Apoi eu catre puiul de dragon: Rell aport! Si puiul de dragon se inalta un pic in aer sa prinda ziarul. Dar il rateaza, ziarul aterizand peste cana mea cu ceai.
-Ah, il urasc pe elful asta. Nu poate sa il lase la usa cum o fac ceilati? (spun eu)
Deschid ziarul si citesc: „Cel mai periculos monstru din ultimii 1000 de ani a evadat de la inchisoarea de maima siguranta Mordre. Gardienele se dovedesc neputiincioase in fata lui. Trebuie sa ne asteptam la ce va fi mai rau”
Tocmai atunci imi veni ideea: „Ce ar fi daca m-as duce sa ma lupt si eu cu monstrul?”
Cu toate ca ambele mele matusi erau bune cu mine, stiam ca matusa Selene cedeaza mai usor decat matusa Josephine.
„Matusa Selene, pot sa ma duc ssa ma alatur gardenelor?
„Sanara, esti prea mica, las-o pe katrina .
Dupa ce Katrina iesi pe usa si isi lua zborul catre Padurea Interzisa, eu ma retrag in camera mea.
„Nu pot sa o las pe sora mea sa fie ranita. Ea nu are puterile pe care le am eu”
Voi aplica planul B. Asa ca ma uit si le pandesc pe matusi care acum erau in living. Matusa Selene dormea iar matusa Josephine citea ziarul.
Eu ma retrag din nou in camera mea, deschid fereastra si imi iau zborul..
Rell, puiul de dragon ma ajunge din urma inainte sa zbor peste gardul casei, latrand, maraind si sasaind. .
„Bine Rell poti sa vii si tu cu mine, dar fa liiniste, sa nu fim descoperiti de matusi..
Impreuna cu Rell ajungem la fata locului unde monstrul tocmai ranise pe Gardiana Focului. Iar katrina tocmai lovea monstru cu o sfera de lumina orbitoare. Nu reusise decat sa il orbeasca doar de 3 ochi, monstrul avand o multime de ochi.
Monstru parea sa fie facut din smoala, catran si noroi si o multime de ochi.
„Incerc intai cu vraji mai usoare:
„Arrow panah es ledu” o multime de sageti de apa iesind din palmele mele pe care apoi le inghetam cu privirea strabatu trupul monstrului iesind prin spatele lui insa fara nici un effect.
Dupa Asta rostesc “panah api” intinzand palmele spre monstru si din ele iesind niste sageti de foc care la fel strabatu trupul monstrului fara rezultat.
Cand rostesc “fireball” in mainile mele se forma o sfera de foc pe care o arunc asupra monstrului lovindu-l cu putere. Acesta incepe sa simta o mica durere insa isi reveni rapid.
“Sanara ,noi am incercat toate trucurile astea insa fara rezultat spuse gardiana Florilor.
“Atunc ar trebui sa trecem la “munitia grea”
Gardiana a apei, tu il vei invalui in apa iar eu voi incerca sa inghet apa. Il vom transforma intr-un iceberg.
E o idée buna.
Apoi Gardiana apei rosti: l'acqua delle onde si un val de apa in forma de piramida se forma in jurul monstrului. In acel moment eu rostesc : il ghiaccio si pirramida de apa deveni de gheata.
“Cred ca am scapat de el” Spuse gardiana aerului”
“Nu prea as crede, spuse Katrina.
Tocmai atunci gheata din jurul monstrului se topi”
-Monstrul e prea fierbinte. , spuse gardiana apei.
-O sa incrc s ail adorm, sa ii dau un somn de cateva sute bune de ani spuse gardiana muzicii si incepu sac ante un cantec de leagan.
Insa monstrul nici vorba sa adoarma.

In tot acest timp Rell, dragonul incerca sa imi tina garda, san u il lase pe monstru sa se apropie de mine, intimidand-l cu foc, maraieli si sasaiituri.
Ia sa vedem de ce este in star frumosul meu colier. Apoi imi scot colierul de la gat si il arunc cu precizie printer copaci, acesta taindu-I si doborandu-i peste monstru, dua care colierul se intoarse in mana mea si mi-l pun la loc. Rezultatul a fost ca cei cativa copaci s-au transformat in scrum indata ce au atins trupul monstrului.
-Asta chiar ca e culmea . (spun eu) Monstrul se apropia din ce in ce mai mult de oras, noi il urmaream si incercam sa uil oprim insa fara success.
Voi face ceea ce nu am mai facut niciodata. Asta cere sacrificiu suprem. Cu riscul de a-mi pierde definitive puterile imi voi folosi toate puterile deodata.
-Nu, Sanara. E prea periculos.
-Este viata mea si sunt puterile mele. F ace doresc cu ele. Daca pentru a salva regatul inseamna sa imi pierd puterile, asta voi face.
terra, fuoco, aria, acqua e ghiaccio, mi dia potere ultimo.
Atunci am fost invaluita de un val de pamant, apa, foc, aer si gheata care s-au transformat intr-un val de lumina orbitoarre care navali asupra monstrului si il distruse printr-o explozie puternica, care ma arunca cateva sute de metri departare si lesinata ,si fara aripi..
Gardienele se stransesera in jurul meu.
-Sanara, spune ceva. Estio bine?
-Mmm, mmm
Dupa asta fetele ma dusera acasa la matusi care se ingrijorara cand ma vazu fara aripi. Stiau ce se intamplase.
Cand in sfarsit ma trezesc si eu, intinsa pe patul din dormitory in amera mea.
-Ce s-a intamplat? Unde sunt? Unde imi sunt aripile? Mi-am pierdut puterile?
Imi revin apoi si le vad pe matusi si pe Katrina, sora mea.
-Ai invins mponstrul. (spuse Katrina).
--Nu te teme draga mea, puterile iti sunt pierdute doar pe moment. Intr-o saptamana iti vei reveni complet. Spuse matusa Josephine.
-Bea acest ceai. Spuse matusa Slene. Intinzandu-mi o cana de ceai.
Peste o saptamana cand ma trezesc aveam din nou aripi si puteam din nou sa fac vraji. . “Accio, breakfast” si tava cu micul dejun veni din bucatarie in dormitory. Si mi se aseza pe masuta dintre fotolii.
Sus In jos
 
Sanara si gardienele
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sanara
» Sanara
» Sanara
» Camera 2 - Sanara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Magic World :: Creatie :: Fan-fic-
Mergi direct la: