Magic World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Magic World

Intra intr'o lume fantastica, plina de magie. Lasa realitatea deoparte. Anuleaza timpul si zboara...
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Scriitorul preferat

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Ginny Icespider
Admin
Ginny Icespider


Numarul mesajelor : 113
Varsta : 28
Locatie : Ma gasitzi in frigider [ raftul XXX , langa oala cu ciorba ]
Dorinta Suprema : Sa aiba succes Hahalin SRL
Declaratie : It's smecsi to be a nenorocire!!
Regat : Regatul Zanelor
Data de inscriere : 14/03/2008

Scriitorul preferat Empty
MesajSubiect: Scriitorul preferat   Scriitorul preferat Icon_minitimeMar Mar 18, 2008 6:26 pm

I. J.K.Rowling
A scris Harry Potter, a creeat o lume departe de limitele imaginatiei. Desi volumul sase nu a fost chiar pe placul meu, celelalte sunt foarte bune. Talent, nu gluma Wink Ideea cu Harry e foarte ingenioasa, reusind sa descrie detaliile lumii vrajitoresti si stiind sa lege indiciile legate de Horcruxuri. Personal, volumul meu preferat este cred k 2... dar si 7 e foarte frumos, pacat k au murit multe personaje bune Sad.

II. P.B.Kerr
El a scris Copii Lampii Fermecate, completand cunostiintele acumulate de'a lungul timpului in legatura cu Djinni, fiinte facute din foc. Ele au in stapanirea sa Norocul. Inca de la inceputul timpului, au existat 6 triburi de djinni: Marid, Jann si Jinn, de partea Nororcului; Ifrit, Shaitan si Ghul, ocupandu'se de Ghinion. Djinnul cel mai puternic, mai presus de Bine si Rau, este Djinnul Albastru. Traditia incepe inca de pe vremea lui Ishtar, cand Regele Nabucodonosor i'a daruit Palatul din Babilon, mai tarziu luand inapoi bogatiile din el, fiind pedepsit cu asprime de catre Isthar. Dupa decaderea Babilonului, Djinnul Albastru si'a mutat resedinta in Berlin. La Babilon vine o data pe an, pentru asi pastra mereu inima rece. In volumul trei, gemenii John si Phillipa [personajele principale] trebuie sa se opuna cultului Naga, cultul celor Opt Cobre, acum cultul celor Noua Cobre. Iar in volumul patru, cei doi trebuie sa infrunte Dong Xi, razboinicii din teracota descoperiti odata cu mromantul unui mare imparat chinez.

III. Moony Witcher
Autoarea cartii Fetita celei de a sasea luni. Poveste despre o tanara alchimista cu puteri magice [Nina], ce trebuie sa salveze Xorax, cea de'a sasea luna, de catre Karkon. Gandurile si ideile copiilor din intreaga lume fac viata posibila departe, pe Xorax. E ajutata de cei 4 prieteni ai sai in aventura pentru gasirea celor 4 Taine furate de Karkon. De partea ei sunt si bunicul acesteia, infrant de catre Karkon, acum traind pe Xorax si Magii Buni de pe acea lume.
Sus In jos
Michiyo Saruwatari
Anul I
Michiyo Saruwatari


Numarul mesajelor : 36
Regat : Regatul Zanelor
Data de inscriere : 13/04/2008

Scriitorul preferat Empty
MesajSubiect: Re: Scriitorul preferat   Scriitorul preferat Icon_minitimeMier Iun 04, 2008 12:56 pm

Sunt foarte multi,nu imi ajunge un post intreg sa scriu despre fiecare cate ceva,dar o sa ii pun pe cei care au scris carti care m-au impresionat.

I. J. K. Rowling
A scris celebra seria de carti Harry Potter,care a vrajit o lume intreaga si sute de mii de copii din peste 20 de tari.Are 7 volume.Imi pare rau ca s-a terminat seria,pentru ca mi-a placut foarte mult si asteptam mereu cu sufletul la gura sa apara urmatoarea carte,dar acum... Sad

II.Hector Malot
Autorul cartii ,,Singur pe lume''.Noi am primit aceasta carte ca lectura obligatorie la scoala,dar mie mi-a placut foarte mult.Un micut baietel,pe nume Remi,a fost abandonat si gasit de o femeie in varsta dintr-un sat mic si sarca din Franta.Ea impreuna cu sotul ei il cresc pe baiat pana pe la 10 sau 7 ani (nu mai stiu) pana cand,barbatul femeii,fara sa stie ea,il vinde pe Remi unui comediant pe nume Vitalis,care mai are 3 catei si o maimuta.Remi merge impreuna cu Vitalis si cu animalutele lui sper poarta marilor aventuri ale vietii lui.VA trece prin multe peripetii,va indura frigul,va lupta cu o inundatie intr-o mina foarte indepartata,va cunoaste oameni speciali si isi va gasi adevarata mama si pe fratele sau,care nu poate sa mearga.

III.Johanna Spyri
Autoare frumoasei carti ,,Heidi''.Heidi este o micuta fetita fara mama si fara tata,crescuta de matusa ei,care a fost adusa sa traiasca cu bunicul ei din varful muntelui de la varsta de 5 ani.Ea se imprieteneste repede cu un baiat de acolo si o va ajuta si o va iubi mult pe bunica acestuia ,care este oarba si foarte batrana.Micuta Heidi ajunge la Frankfurt,la o familie bogata,care mai au o fetita pe nume Clara,care nu poate sa mearga.Heidi nu rezista mult acolo si se va intoarce inapoi in munti unde ea,impreuna cu Clara,vor putea sa se joace in voie. Clara va reusi cu ajutotul lui Heidi si cu aerul curat chiar sa si mearga pe propiile picioare.

IV.Alex de Campi si Eoo Fiujkschot
Acesti doi autori au scris carte ,,Agentul Boo'' ,o amestecatura intre Banda desenata alb-negru si carte.Boo este o micuta fetita de pe clasa treia ,care vrea sa ajunga Agent cand va fii mare.Se fac noi alegeri pentru Agenti,iar o pisica cu foarte mare tupeu o alege pe Boo.MICuta trebuie sa invete sa se lupte,sa se aper,sa foloseasca unele masinarii etc. .Pana cand coechipierii ei mtrebuie sa plece intr-o misiune,iar ea nu este luata.Ea este foarte suparata,dar afla nu dupa mult timp ca aceea a fost o pacaleala a dusmancei lor ca sa poata ataca sediul,iar Boo se vede nevoita sa lupte impotriva Vrajitoarei.ea cheama niste maimute-pirati sa o ajute si,pana la urma,invinge,fiin aclama ais felicitata de colegii ei .
Sus In jos
http://www.new-celebrites-x.piczo.com
 
Scriitorul preferat
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Magic World :: Diverse :: Carti-
Mergi direct la: