Magic World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Magic World

Intra intr'o lume fantastica, plina de magie. Lasa realitatea deoparte. Anuleaza timpul si zboara...
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Camera 2 - Sanara

In jos 
AutorMesaj
Sanara
Anul I
Sanara


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 38
Regat : Regatul Zanelor
Data de inscriere : 25/01/2009

Camera 2 - Sanara Empty
MesajSubiect: Camera 2 - Sanara   Camera 2 - Sanara Icon_minitimeMar Ian 27, 2009 12:16 am

Dormitorul meu era un dormitor mare si spatios cu 5 laturi, si cei 5 pereti aveau aceeasi lungime. Unul dintre pereti avea 2 ferestre mari care dadeau inspre padure. De fapt se vedea orasul si in zare spre orizont padurea. Dormitorul meu se afla la ultimul etaj al palatului. Etajul al 27-lea. Palatul nu avea lift avea doar scari. Destul cat sa ma faca sa imi fie lene sa cobor sau sa urc toate cele 27 de etaje pe jos. Eu cand aveam de urcat sau coborat 27 de etaje intram si ieseam direct pe fereastra terasei dormitorului meu. Doar eram zana si puteam zbura.
Dincolo de cele 2 ferestre care jucau si rol de usi, se afla blaconul care era amenajat ca o terasa.
Langa peretele cu fereastra se afla patul meu. Pe peretele de langa cel cu fereastra, cel de la capul patului meu se afla o oglinda. De o parte si de alta a patului meu se afla cat o noptiera. Pe noptiera dinspre fereastra se afla veioza din lemn de trandafir si sticla de Murano si langa veioza se afla un radiocasetofon cu ceas. Pe cealata noptiera era o vaza cu flori, telefonul mobil si IPod-ul. Vaza era facuta din cristal, dioamant si cuart.
Chiar daca eram zana asta nu ma impiedica sa folosesc obiectele moderne ale oamenilor obisnuiti. Atat patul cat si cele 2 noptiere erau facute din lemn de nuc si trandafir, tocurile usilor si frestrelor erau facute din lemn de palmier, perdelele si lenjeria de pat erau facute din cea mai fina matase. Pe peretele opus patului, tot langa fereastra se afla un birou din lemn de nuc pe care este asezat un laptop obisnuit, care este conectat la internet.
Scaunul de la birou era si el deasemenea din lemn de trandafir.
Pe un al 4-lea perete se afla un televizor cu plasma ultimul ragnet, cu diagonala de 157 cm, mai precis era de dimensiunile peretelui. Era un televizor vrajit, oferind imagini 3D. Datorita faptului ca era vrajit de exemplu in timpul emisiunilor de stiri iti putea oferi senzatia ca te afli in acel studio de stiri si chiar tu prezinti stirile. Iar in filme iti dadea senzatia ca tu esti personajul principal ori daca priveai un concert iti lasa impresia ca tu esti solista si canti acele melodii.
In fine pe ultimul perete, cel de langa televizor, in mijlocul peretelui, se afla usa din lemn de trandafir pe care se intra in camera de pe coridorul palatului.
De tavanul dormitorului atarna un candelabru din cristal de Boemia.
Pe podeaua din lemn de nuc trona un covor persan, cu modele ce infatisa o padure tropicala.
Afara pe coridor langa usa era un anunt inramat intr-o rama din lemn de brad:

"Astept noi colege de camera. Pana cand cele 2 locuri vor fi ocupate, orice vizitator este bine-primit in dormitorul printesei Sanara".

Eu ma aflam la calculator si ma uitam pe diverse site-uri. Ma dezgusta faptul de ce isi imaginau oamenii si ce credeau despre noi zanle .

Citeam pe un site despre zane:

Despre aparitia zanelor exista mai multe pareri: unii considera ca zanele sunt zeii care au fost neglijati si au devenit ostili, altii le considera suflete ale mortilor sau ingeri alungati din ceruri.


"Se crede ca zanele se amesteca in viata oamenilor in mai multe feluri: rapesc copiii si pun in locul lor bebelusi fermecati, ajuta florile si plantele sa creasca si ofera daruri miraculoase in numele prieteniei (inlatura bolile si anuleaza farmecele vrajitoarelor), dar fac si multe fapte nastrusnice: fura laptele vacilor de pe campuri, murdaresc hainele abia spalate, sau diatrug recoltele".

In mitologia romaneasca zanele sunt impartite in doua categorii: bune si rele.

Cele mai numeroase sunt Zanele bune, ele fiind fecioare frumoase, nemuritoare, zvelte, foarte tinere, nazdravane, prielnice omului cinstit și avand totdeauna solutiile esentiale pentru dificultatile cu care se confrunta eroii. Despre zanele bune povestile ne spun ca se nasc din flori si aproape toate locuiesc în palate de clestar, în preajma apelor sau sub oglinda acestora. Numarul lor difera in functie de zona: pot fi 3 surori, sau 12 sau nenumarate. Totusi, zanele bune, atunci cand se supara, pedepsesc pe cei care incalca anumite legi (mai ales pe cei care intra pe teritoriul stapanit de zana), iar pedeapsa cea mai cunoscuta este orbirea.

Zanele rele sunte uneori batrane, urate, uscative, alteori tinere, ispititoare, dar rele cu oamenii indrazneti, ele fiind adesea confundate cu Ielele. Ielele sunt considerate Zane rele care afecteaza ("intra in om") mana, trupul, nasul sau piciorul omului, ele tulbură creierii, amutesc gura, asurzesc urechile, caci Ielele nu au trup de carne, ci sunt in chip de femei tinere si vesele. Sunt "stapanele vantului" si zboara prin vazduh.


"Ne cred, hoate si rapitoare si ca ii ranim. ?" Si cred despre noi ca suntem nascute din flori si ca nu avem trup, asta doar pentru ca ei nu ne pot vedea?
Ce mentalitate inapoiata au. Noi nu avem nici o treaba cu niste incuiati primitivi. Ce concluzii pripite au tras ei despre noi".

Citeam apoi site-uri de stiri si observam ca stirile erau pline de violenta.

"Tot aceeasi barbari care traiau in pesteri au ramas si acum in secolul 21" gandeam eu despre oamenii obisnuiti. Si cred ca la fel gandeau si celelalte zane.

Dupa ce citi anuntul de la usa, pe usa intra zana...
Sus In jos
 
Camera 2 - Sanara
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Camera 1 - Ginny&Lulu&Madiy
» Sanara
» Sanara
» Sanara
» Sanara si gardienele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Magic World :: Regatul Zanelor :: Dormitoarele Zanelor-
Mergi direct la: