Magic World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Magic World

Intra intr'o lume fantastica, plina de magie. Lasa realitatea deoparte. Anuleaza timpul si zboara...
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Zanele - Inceputuri

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Ginny Icespider
Admin
Ginny Icespider


Numarul mesajelor : 113
Varsta : 28
Locatie : Ma gasitzi in frigider [ raftul XXX , langa oala cu ciorba ]
Dorinta Suprema : Sa aiba succes Hahalin SRL
Declaratie : It's smecsi to be a nenorocire!!
Regat : Regatul Zanelor
Data de inscriere : 14/03/2008

Zanele - Inceputuri Empty
MesajSubiect: Zanele - Inceputuri   Zanele - Inceputuri Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:14 pm

Era prima ora de "Cultura Zanelor" si Ginny spera ca lectia sa decurga bine, fara incidente. Alesese sa inceapa ... cu Inceputul. Marele Inceput. Temeliile vechii FairyLand.
Profesoara ajunse in fara usii clasei unde urma sa predea "Cultura Zanelor". Deschise usa si intra. Camera nu era nici macar asemanatoare cu imaginea pe care si'o formase in minte; era mica si intunecata, fara ferestre, cu un singur dulap. Ginny isi lua bagheta si mari clasa, facand'o spatioasa, cu tavan inalt, de un alb imaculat. Fata misca bagheta si crea modele frumoase pe pereti si tavan. Cu o alta miscare a baghetei, doua fereste largi, cu perdele fine, din catifea albastra, aparura. Apoi, urmara bancile si catedra. Bancile erau din lemn de stejar, vopsite in albastru, iar catedra era din marmura alba. Scaunele erau captusite cu catifea si matase, tot albastre.
Arunca o privire asupra dulapului; era mare si negru. Timp de cateva minute, se distra schimbandu'i nuantele. Pana la urma, se decise asupra unui gri - albastrui, cu un trandafir negru pictat cu gratie pe usa.
Acum, clasa era intr'adevar frumoasa. Ginny se aseza pe scaunul pe care il crease pentru catedra, punand catalogul si geanta pe masa. Mai erau zece minute pana incepea ora, iar elevii incepeau sa vina.
Sus In jos
Sanara
Anul I
Sanara


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 38
Regat : Regatul Zanelor
Data de inscriere : 25/01/2009

Zanele - Inceputuri Empty
MesajSubiect: Re: Zanele - Inceputuri   Zanele - Inceputuri Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:33 pm

Prima eleva care intra in clasa unde urma sa se predea Cultura Zanelor eram eu. Chiar daca materia era optionala, pe mine ma atragea. Stiam ca la aceasta materie puteam afla despre vechi traditii si obiceiuri disparute, iar gandul meu era ca macar eu dupa ce le voi afla as putea sa le introduc in familia mea. Si curiozitatea am mostenit-o cred ca de la matusi. la fel de curioase si deschise atat catre nou cat si spre Vechi.
-Buna Ziua! doamna profesoara!
Apoi am luat loc in prima banca de pe randul din mijloc. Fiind intre zane, imi puteam alege orice loc doream fara sa incomodez pe nimeni.
Sus In jos
 
Zanele - Inceputuri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sa ne imaginam ce manaca zanele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Magic World :: Cristal School :: Cultura Zanelor-
Mergi direct la: