Magic World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Magic World

Intra intr'o lume fantastica, plina de magie. Lasa realitatea deoparte. Anuleaza timpul si zboara...
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Enigma Tablourilor

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Ginny Icespider
Admin
Ginny Icespider


Numarul mesajelor : 113
Varsta : 28
Locatie : Ma gasitzi in frigider [ raftul XXX , langa oala cu ciorba ]
Dorinta Suprema : Sa aiba succes Hahalin SRL
Declaratie : It's smecsi to be a nenorocire!!
Regat : Regatul Zanelor
Data de inscriere : 14/03/2008

Enigma Tablourilor Empty
MesajSubiect: Enigma Tablourilor   Enigma Tablourilor Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 8:39 pm

OOC: mai intai.. k tot apuc.. descriu "putin" baia XD apoi ma apuc de postat la bucatarie, promit:D

Ginny se trezi scaldata in lumina trandafirie a rasaritului. O mana parea ca imratiseaza perna, in timp ce degetele celeilalte atingeau covorul moale de langa patul sau. Statea pe o parte, cu fata inspre fereastra; cu oarecare greutate, se intoarse si vazu patul lui Mady, care dormea linistita si neintrerupta. [Mady, nu patu` =] Ginny se ridica putin si zari parul blond si carliontzat al lui Lulu. Ea avea patura pe undeva pe jos, asa ca Ginny se incumeta sa mearga sa o aseze peste sora sa.
Ginny cunostea in mare parte castelul, dar totusi.. erau unele pasaje secrete, de exemplu ziua trecuta descoperise intamplator o camera ascunsa in spatele unui tablou. Nu intrase acolo, dar cine sa stie ce era camera aia?..
Intra bolborosind in baie [peretele cel mai mare, cel cu semineul, dulapul si biblioteca mai avea o usa langa camin]. Se urca o treapta formata din marmura alba, fara vreun covor pe ea, si ajunse la usa movalie. Baia era destul de mare, avea 4/2,5 metri. Unul dintre peretii mari avea usa in colt, apoi un fel de masa mai lunga, pe care se asezau lotiunile, sampoanele si cremele celor 3 zane. Apoi urma o fereastra.. da, o fereastra. Creeata de zane. Parea totul real, puteai scoate capul pe geam, peisajul era intotdeauna acelasi cu cel de afara, doar ca nu era nimeni pe acolo. Pe partea inspre care era fereastra ar fi trebuit sa fie incaperea unde dormeau Ginny, Lulu si Mady, mai exact in coltul dulapului... Ginny se gandise, ori de cate ori intrase in baie, ce s'ar intampla daca ar incerca sa se arunce de la geam XD. Dar toate acestea la afla din cartea a doua aflata pe noptiera sa... cea de langa cartea despre Lacul Auriu. Inca nu ajunsese la partea cu ferestrele magice facute de zane.
Pe peretele de 2,5 metri aflat in fata usii, imediat ce intrai, se afla cada spatioasa, cu tot cu perdelele alea care se trag in jurul ei. Pe peretele urmator, opus celui cu usa, era chiuveta, cu doua dulapuri mici agatate in dreapta si stanga chiuvetei. Acolo se afla machiajul zanelor, bratari, chestii pentru par etc. Si, desigur, in fata oglinzii exista o oglinda dreptunghiulara.
Langa chiuveta era o vaza mare, vesela, in care erau asezate flori artificiale, iar iemdiat dupa, un cuier inalt unde erau asezate 4 halate curate. Apoi era.. normal, WC-ul : )) Iar lipit de urmatorul perete era o masina magica, de spalat rufe, mai rapida si ciudata.. adica puneai haina acolo, foloseai bagheta si faceai masina sa functioneze. Unele dintre aceste masini vorbeau dar, Slava Domnului, aceasta nu.. se zicea ca alea vorbitoare erau cam incapatanate. Dupa ce se pune in functiune masina, urmeaza 5 minute in care se scot bule prin toata baia si se opreste exact dupa 5 minute si o secunda. Faza e ca nu poti pune mai mult de 10 rufe acolo. Si apoi, daca nu sunt de aceasi culoare, de exemplu ai un tricou alb si unul albastru risti sa te pomenesti cu doua tricouri albastre spre alb. Si ultimul, dar nu cel din urma, era cosul de rufe de langa.
Camera era curata, iar covorul era mare si albastru inchis. Langa usa erau trei perechi de papuci. Intotdeauna, Ginny ii ia pe unii dintre ei, dar ii porta doar prin baie. In rest ii place sa poarte papucii sai cu miros de capsuni.
Btw, facu un dus rapid si se intoarse in camera. Intre timp, Mady se trezise, dar inca era intinsa in pat.
" Cat e ceasul? " zise Mady, adormita.
" Uhm.. " zise Ginny, uitandu'se la ceasul sau de mana de pe noptiera. " 8 si 15 minute " spuse, oarecum uimita ca se trezise asa devreme.
Se trezi si Lulu, iar toate 3 au mers la Camera Magica sa ia micul dejun acolo. Erau primele, asa ca au reusit sa se aseza la cele mai bune locuri: 3 fotolii moi, in care pur si simplu te cufundai cu totul.
" Sunt curioasa de unde vine toata aceasta mancare " facu Ginny, privind mancarea care, cu un POC aparu din senin pe masa lor.
" Din bucatarie! " rase Lulu.
" Da, stiu, dar unde e bucataria? XD "
" In bucatarie! " zise Mady scurt.
Discutia le fu intrerupta de aparitia a 2 zane ciufulite, inca imbracate in pijamale.
~~
" Ok, suntem la etajul 3, am parcurs ambii pereti ai coridorului si tot ce am gasit pana acum au fost: 11 dormitoare, doua debarade si vreo patru picturi. Iar etajul I shi parterul sunt foaaarte cercetate. "
" Inca putin, Mady! Mai avem jumatate din coridor.. "
" Oohh.. cam 25 dormitoare la un etaj O_o "
Ginny se lasa sprijinita de perete. Intinse mana in laturi si dadu de usa unui dormitor, cu tablita ce anunta cautarea unui nou coleg de camera. Isi retrase mana speriata simtind ca usa se misca. Dar poate i se paruse. Sau... In fine, nu prea dadu atentie acestui mic detaliu, si de aceea nici nu le povesti prietenelor sale.
" Hey, am verificat picturile? " tresari Ginny.
Fara sa astepte un raspuns, fugi inapoi de'a lungul holului si incepu sa pipaie fiecare tablou, incepand cu primul; ciocani si auzi un zgomot dur, infundat. La fel si la al doilea. Si la al treilea. Acelasi lucru la al patrulea.
" Nimic " anunta ea, dezamagita.
Se apuca sa cerceteze al cincilea tablou, dar fu oprita de Lulu:
" Nu, l'am verificat deja! Suntem la al saptelea... "
" Sigur n'ati omis nimic? " intreba Ginny, privind neincrezatoare cele doua tablouri pe care de'abia le atinsese.
" Acelasi zgomot " povesti Mady, oarecum trista, dupa 5 minute. " Sunt 9 tablouri... Lulu, ai hartie? Am eu un pix pe undeva. Asa. "
Se aseza pe un scaun din dreptul celui de'al optulea tablou. Avea un caiet in fata si un pix gata pregatit sa scrie. Ginny si Lulu se aplecara curioase.
Mady desena pe prima fila un coridor lung, apoi facu cateva dreptunghiuri inguste [ferestrele]. Erau 9 de toate, iar Mady nota pe urmatoarea foaie desenul interpretat de fiecare tablou:

Tabloul I
Descriere: Tablou lung, cu rame argintii.
Infatisaza: Portretul complet al unei zane imbracate traditional, in bluze si fuste formate din frunze. Zana are o floare tropicala in mana. Pe fundal, alte doua zane nedefinite si o coliba pe malul unei ape.
Scrieri Secrete: Nu scrie nimic, nici pe margini, nici in pictura.

Tabloul II
Descriere: Tablou patrat, rame din lemn de stejar.
Infatisaza: Un bol cu fructe, mai exact: doua pere, sase mere, doi struguri, patru capsune, o banana si trei portocale.
Scrieri Secrete: Coditele merelor par ca formeaza literele "u" intors si "e". Banana este in forma de "c". Alt semn special - nedesenat sau nedescoperit.

Tabloul III
Descriere: Tablou dreptunghiular, asemanator cu primul, doar ca mai mic si orizontal, nu vertical.
Infatisaza: Un peisaj din padure, cu un izvor si, in departare, munti falnici.
Scrieri Secrete: Pe spatele tabloului, a fost scris cu creionul numele "MaRco PoLo".

Tabloul IV
Descriere: Tablou de forma ovala. Marginile sunt formare din rame, deteriorate in cateva locuri.
Infatisaza: Un curcubeu pictat cu gratie. Observatii: este desenat noaptea, iar din culori lipseste albastrul.
Scrieri Secrete: Am incercat sa desprindem tabloul de perete, dar nu reusim. Este lipit permanent.

Tabloul V
Descriere: Tablou aproape patrat, cu rame verzi.
Infatisaza: Un copac aplecat deasupra unei ape. Pe marginea lacului se jucau doua fete frumoase. Oricat ne'am stradui, uneia dintre ele nu i se zareste chipul, iar cealalta sta cu spatele la privitori, cu fata inspre lac.
Scrieri Secrete: Destul de putin vizibil, pe oglinda lacului sunt pictate urmatoarele fraze: " In amintirea voastra... " Iar pe spatele tabloului, scris in mod vizibil de acelasi pictor: " Sabrina, Mina, Bollie. "

Tabloul VI
Descriere: Pictura in forma de trapez. Ramele sunt aurii.
Infatisaza: O zana moderna, imbracata in blugi, tricou. Parul este blond, lung, lasat pe spate, prins cu o cordeluta delicata si albastra. Desenul se intrerupe in jurul genunchilor.
Scrieri Secrete: Un semn ciudat, asemanator cu litera "i", pe tricoul fetei.

Tabloul VII
Descriere: Tablou triunghiular, din lemn de pluta pictat in bej.
Infatisaza: Un lac linistit, cu cativa nuferi si trestii.
Scrieri Secrete: Forma lacului seamana oarecum cu litera "T".

Tabloul VIII
Descriere: Pictura dreptunghiulara, asezat vertical.
Infatisaza: Chipul unei femei cu infatisarea putin surprinsa, cu trasaturi frumoase, tanara.
Scrieri Secrete: Forma nasului fem Niciuna.

Tabloul IX
Descriere: Tabloul este rotund, cu rame albe, vechi.
Infatisaza: Un alt bol, dar de data aceasta cu legume: rosii, castraveti, cepe si salata. Bolul este colorat in rosu, cu flori cu forma nedefinita.
Scrieri Secrete: Un fel de "A" pe marginea bolului.

Mady termina de scris. Se uita curioasa la fetele prietenelor sale.
Lulu vorbi prima.
" Exista o legatura. "
" Da, dar care? "
Se lasa iar tacerea.
" Off, daca aici chiar se afla biblioteca.. e un lucru asa firesc.. " spuse Ginny.
" Sa vedem. " zise Lulu."Incepem cu tabloul I. Ce semn secret are? [controla caietul] Niciunul. Asa. Tabloul II.. consideram literele U, E, C. Poate au ceva special.. Apoi, pictura numarul III. MaRco PoLo. Sa zicem ca sunt literele din interior.. R si P.. "
" Ba nu, " spuse Ginny. " Eu cred ca e vorba doar de R sau doar de P. Hai sa luam R-ul.. dar oare care e legatura cu numele lui Marco Polo? "
" De ce R? " intreba Mady. " Ar putea fi foarte bine P.. sau chiar literele de la marginile cuvintelor.. "
" Nu, nu. Nu cred asta. " spuse Lulu.
" Exact " continua Ginny. " R sau P. Intentionat au fost scrise cu litere mari. Hey! imi veni o idee! R e format din P + 1 liniuta, nu? "
" Exact! Numele e format din doua cuvinte, deci.. "
Lulu le privi pe prietenele sale in ochi.
" Alegem R-ul. "
" Okey, " spuse Mady. " Sa mai zic si eu. So, tabloul IV. Nu prea vad ce am putea cauta aici.. nici'un semn. "
Celelalte incuviintara.
" Tabloul V.. A fost subliniat B-ul din numele Bollie.. Ciudat. Voi la ce credeti ca se referea pictorul? "
" Cred ca e vorba de copii sai " suspina Lulu. " Copiii pe care nu i'a avut niciodata... "
" Sau, i'a avut, dar i'a pierdut, " zise Ginny.
" Dar sunt.. 3 nume! Sunt doar doua fete in tablou! " spuse Lulu.
" Privit cu atentie .. " sopti Mady.
" Lacul! " striga Ginny, dupa cateva momente. E un copil acolo!! Ooh.. cred ca e Bollie.. a murit. "
Se lasa un moment de tacere. Intr'adevar, era un copil acolo.. chiar langa scrisul plin de tristete al pictorului. Mady ridica putin coltul tabloului, cel care avea in spatele sau numele celor 3 fete. Da. Bollie. Acelasi nume, aceeasi litera subliniata...
" B " hotari Mady.
Celelalte parca isi revenira. Lulu nota pe foaie litera, alaturi de celelalte care au mai fost precizate. Ginny continua:
" Tabloul VI. Sa luam I-ul? "
" Alt semn nu exista? " intreba Lulu.
" Pai.. parul parca.. Hmz, nu prea. Totusi, brosa asta, acum o observ. Are forma ovala.. iar lantisorul asta de la gat.. " Mady facea descoperire dupa descoperire.
" Gata, m'am decis Smile I.. " spuse Ginny.
" Insuficiente imformatii. " concluziona Lulu.
" Nu! Nu I - Insuficient. Luam in consideratie litera I, apoi.. apoi mai evdem noi. "
" Tabloul VII " anuntza Mady. " T! Fara discutie! "
" Okey, okey " facu Lulu.
" La urmatorul tablou nu e nici'un indiciu. " spuse Ginny incet. " Dar vad ca ultimul, al noualea.. nu mai e de data asta forma legumelor, e bolul. Dar.. totusi.. e prea saritor in ochi sa iei A.. "
Mady atinde putin tabloul. Mangaie litera A de pe bol. Poate totul se ptrecu in mintea ei, sau poate avea halucinatii.. dar i se paru ca litera lumina.
" A-ul, e clar! "
" Cate litere avem? " intreba Ginny.
Lulu numara literele de pe foaie.
" 8, " spuse ea. " Le citesc? U, E, C, R, B, I, T, A. "
" Am o idee! " sopti Ginny. " Cate litere are cuvantul 'Bucatarie' ? "
" Noua! " raspunse Mady.
" Ia sa reconstituim cuvantul! "
Victoriee!! Aproape.. iesise asa: BUCAT_RIE .
" Un a! " spuse Lulu, suparata. " Am omis o litera! Clar, mesajul se referala Bucatarie. Dar de unde scoatem A-ul? "
Ginny lua foile si reciti totul.
" Scoatem din discutie tablourile de unde am extras deja litere.. adica numerele I, IV, VIII. "
" Primul - nu'i nimic de capul lui " zise Lulu. " Il stergem. "
" Al optulea.. hmz.. ai taiat cand aduceai aminted e forma nasului. Intr'adevar, nu cred ca altceva inafara de S sau U mai ciudat nu ar iesi de aici.. " spuse Ginny. " Tabloul al patrulea. Ce are el special? Chiar la el am trecut niste observatii... "
" Este desenat noaptea, iar din culori lipseste albastrul. " reciti Mady.
" Aaa! Evrika! Albastrul! " isi dadu Ginny o palma peste frunte.
Celelalte o privira curioase.
" La asta nu ne'am gandit! Albastru - litera initiana: A! Acest tablou a fost special facut pentru asta.. chiar culoarea albastra, singura care are litera initiala "a", sa lipseasca.. "
Celelalte doua zambira.
" BUCATARIE " anunta Lulu. " Aici se afla bucataria. "
" In sfarsit! " zise Mady si se arunca pe cel mai apropiat scaun.
" Inca nu am terminat " spuse Lulu. " Unde e intrarea? "
" Simplu. Intrebarea e : intrare sau iesire? "
Lulu si Mady o privira pe Ginny surprinse, apoi intelesera.
" Aa! Prima litera sau ultima din cuvant! B sau A. "
" BA! " rase Lulu.
" Prima si a doua litera din alfabet. Dupa primul sau al doilea tablou se afla iesirea... " se gandi Ginny.
" Care pare mai mult a intrare in bucatarie? " intreba Lulu.
" Al doilea Razz "zisera toate, intr'un cuvant. Dap, mancarea pare potrivita pentru o bucatarie.
" Deci, ciocaniti, trantiti! " spuse Mady, punandu'se pe treaba.
In scurt timp...


OOC: MAIK SFANTA CAT AM SCRIS affraid dar please cititi totul [-o< e prima mea enigma inventata din viatza mea.. dureaza doar 5-10 minute...please..
Sus In jos
Sanara
Anul I
Sanara


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 38
Regat : Regatul Zanelor
Data de inscriere : 25/01/2009

Enigma Tablourilor Empty
MesajSubiect: Re: Enigma Tablourilor   Enigma Tablourilor Icon_minitimeLun Ian 26, 2009 9:48 pm

Am citit tot. E foarte frumos si foarte interesanta povestea. Sper sa o continui de fapt sa o continuam.


In scurt timp ma scol si eu. De fapt ma trezeste strigatul lui Ginny, care se auzise pana in camera mea: "Aaa! Evrikaaa. Albastrul"
Ma imbrac repede, si imi pun rochia mea preferata, de culoare verde cu desene ce imitau o padure, ies pe coridor si merg langa cele 3 fete.
-Buna fetelor. Ce faceti aici?
-Incercam sa gasim intrarea la bucatarie"
-Mmm, si mie imi este foame. Dar nu mai puteti astpta 1 ora jumatate pana se va servi masa?
(Micul dejun se servea pe la ora 10.00)
-Nu prea. Ne este foame de lup.
-Ce e dreot si mie imi este la fel. (spun eu)
-Deci ce facem? intreba Ginny
--Hai ca va ajut si eu poategasim intrarea mai repede. (raspund eu)
Sus In jos
 
Enigma Tablourilor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Magic World :: Regatul Zanelor :: Bucataria-
Mergi direct la: